уторак, 17. децембар 2013.

Square Nine (16.12.2013)

Име ресторана : The Square Restaurant
Адреса : Студентски трг 9, Београд
Телефон : 011 3333 510

У самом срцу Београда, наћи ћете хотел који носи име по локацији где се налази : Square Nine на студентском тргу 9. Пре него што пређемо на сам ресторан који је део овог хотела, пре свега нешто о самом објекту : Хотел је саграђен пре само пар година, и представља право освежење на листи нових београдских хотела. Дизајниран од стране чувеног бразилског архитекте Исаја Винфелда, који је спојио бразилски стил са српском атмосфером, а све "зачинио" данским ентеријером стварајући удобан и елегантан хотел. Материјали као што су бронза, дрво и камен, као и велики број униката од намештаја дају јединствен осећај простора у коме време није дефинисано. Софе су дизајнирали Фин Јул и Бруно Матсон, столове и столице Оле Ваншер, Ханс Вегнер, Арне Јакобсен ја Каре Клинт, барске столице Арне Водер. Намештај у Сквер Најну представља одабир оригиналног намештаја из средине прошлога века и са пажњом је одабиран на аукцијама током две године. Акценат је на легендарним комадима најбољих данских, америчких и скандинавских дизајнера, а прелепи примерци распоређени су по целом хотелу, у собама за госте, у лобијима поред лифта на сваком спрату, и оно што је најупечатљивије, у приземљу, у лобију који се налази поред бара и ресторана. Па, започнимо нашу гурманску пустоловину...  

С обзиром да смо релативно чести гости овог ресторана, нашу пажњу је заокупио нови дегустациони јеловник, које је почео да се служи с почетка децембра ове године. „Tasting menu“ или дегустациони јеловник, како би се овај појам најпрецизније могао превести, представља креативни врхунац шефа кухиње и његовог тима оличен у малим порцијама које освајају и изгледом и начином сервирања, а наравно и читавим спектром укуса. Заправо, на овом месту би се у потпуности могла применити прилично излизана флоксула „да сва чула уживају“, али то заиста и јесте циљ таквог менија – да вас проведе кроз један сасвим нов гастро свет у коме ће свако чуло бити инспирисано и анимирано. Сваки од гангова или следова, односно свако од јела које стиже пред госта у овој форми, не доноси велику количину хране, али је зато сваки детаљ пажљиво осмишљен и изведен. Оно што је такође очекивано и што причи око дегустационог менија додаје још једну заводљиву и заносну ноту је избор вина уз свако сервирано јело. Вино које се предлаже уз одређену креацију је пажљиво одабрано од стране сомелијера и својом особеношћу чини јединствен склад са храном. Вина се сервирају на чашу, таман тако и толико да уживате корак по корак, уз сваки залогај до следећег јела и следећег вина. Дакле разумели смо се, ово нису "крканлуци" већ путовање кроз свет најквалитетније хране у малим количинама и вина које траје у просеку око два до два и по сата...

На столу нас је сачекао сребрни есцајг реномираног француског произвођача Ercuis, чији се почетци везују за 1867. годину и производњу најквалитетнијих сребрних производа као што су послужавници, есцајг, и разне друге ситнице за угоститељство и кућу. На столу се нашао и комплет од два млина за бибер и со такође из француске мануфактуре Peugeot mills, чији су оснивачи овим послом почели да се баве још 1810. године, 100 година пре аутомобила :) Своје место на столу су нашле и чаше Riedel Crystal, такође светски признатог бренда изузетно квалитетних чаша за вино, чији је творац Јохан Леополд Ридл још 1756. године направио прву чашу за вино у Бохемији (данашња Чешка). Већ ова сазнања Вам указују на једно велико путовање кроз време, помешано укусима и мирисима Сквер најн кухиње. 
топла пачетина
"Загревање" стомака је почело једним поздравом од шефа кухиње који се састојао од топле пачетине у комбинацији са препеличијем јајетом и кавијаром. Пачетина је била мекана и топла, благог укуса, чији је интензитет појачан кавијаром, а заокружен пуним укусом препеличијег јаја.

Убрзо нам се придружио и сомелијер који нас је упознао са винима које ће нас на овом путовању пратити, и послужио наше прво вино, 

BRUT PREMIER CRU BY CHARLES MIGNON

Епернеј је главни град региона Шампањ-Арден, град у североисточној Француској са богатом историјском прошлошћу, чији су виногради ушушкани дуж Марне између падина и шума, а седиште је главних брендова шампањца као што је Моет. Чарлс Мињон је једна од ретких кућа са породичним карактером, која одржава свој шампањ идентитет. 
Само вино се састоји од грожђа из Премие и Гранд Кру винограда, 60% Пинот ноара и по 20% Шардонеа и Пинот менира. Уз вино нам је послужен и први ганг, 






Супа (потаж) од бундеве са сладоледом од лаванде.
Веома интересантна и храбра комбинација главног кувара, који мешањем топлог и хладног постиже веома упечатњив ефекат на Ваша непца.. Овај слаткасти потаж је веће густине, а сладолед од лаванде му даје интензитет и јачину. Горе поменути Чарлс Мињон се савршено уклапа у ова два укуса и успешно разбија густину и интензитет јела, те га чини заиста правим празником за ваша чула. Фино!
потаж од бундеве са сладоледом од лаванде

после кратког предаха, сомелијер нам доноси следеће вино,

RIESLING ZELTINGER SONNENUHR SPÄTLESE BY MARKUS MOLITOR 2011

Овај ризлинг веома младог произвођача Маркуса Молитора који има само 40 година нам долази из Немачке, из регије Zeltingen-Rachtig. Виногради су дуж реке Сар. Вино има лагани укус и врло интересантну арому. Уз овај изузетан ризлинг, послужен нам је и други ганг,

Ћоризо рижото са јабуковим капицама и пиреом од пашканата.
Јело се састоји од ћоризо кобасице, рижота, пашканата, меса шкољке, зелене салате, алфа алфа клица и листића пармезана
Ако до сада нисте пробали шпанске ћоризо кобасице, ово ће бити право изненађење за Ваша чула :) Кобасица се припрема од свињетине, говедине, маслиновог уља, црвене паприке, белог лука и зачина. Суши се и сазрева 2-3 месеца, а понекад се дими. Рижото у комбинацији са ћоризо кобасицом је савршен. Изузетно освежавајући укус овом јелу дају алфа алфа клице, које су високо енергетске и богате протеинима и витаминима. Над свим овим укусима одједном ћете осетити укус мора, када дођете до средине тањира - у питању је првокласно месо из шкољки. Још када се на то дода укус листића пармезана, прави Медитеран! :) Сјајно!




Лагано настављамо наше гурманско путовање и долазимо до следећег вина, и следећег јела:

SANCERRE BY HENRI BOURGEOIS 2012. Француска

Већ 10 генерација ова породица се бави производњом вина. И раде то одлично! Овај сувињон бланк је савршен пример за то. Изузетно питко вино, специфичне ароме, које се ферментише у бачвама. Не знамо да ли је ово вино диктирало следеће јело, или је јело утицало на избор овог вина, али у сваком случају, послужен нам је следећи ганг,

Тартар бифтек са препеличијем јајетом и бриош хлебом
Јело се састоји из комада бифтека, прекривеног свеже ренданим реном и руколом, бриош тоста, и ситних додатака : маслине, каприја, соли и паприке.
Јело смо конзумирали на следећи начин : сваки залогај је представљао комбинацију : бриош хлеб + бифтек + маслина/капри/со/паприка + гутљај совињона. Могу Вам рећи да је укус очаравајући, свака комбинација је посебна прича за себе и даје специфичан укус : са маслином и капријем је киселкаста, са паприком љуткаста, са сољу јака. Рендани рен ми се посебно допао, јер волим љуто.










Уследила је лагана симфонија укуса у виду наредног јела, 

Хладна салата од топло димњеног лососа са пиреом од урми, патлиџаном и есенцијом грејпфрута са листићима нане и мало бибера : Лагани, благ, несољен укус лососа је по мени савршен избор за јело које претходи главном, јер смирује, и припрема стомак за оно главно што следи.. Интересантно је било комбиновати укусе лосос-мента : освежавајући, лосос-урма : сладуњкаст и лосос-грејпфрут : лагано горак. 

Свака комбинација је нашла своје место, а уз овај ганг послужено нам је вино
MENCIA "GABA DO XIL" BY TELMO RODRIGUEZ, 2011

Ово Шпанско вино из Галиције представља леп спој грожђа, и црног и плавог шумског воћа. Прво црвено вино, фине ароме, и велике питкости. Лепо се уклопило.

Коначно је дошло време и за наше главно јело у овој посети, 
Пачије груди са коморачем послужене са пиреом од јабука и равиолима од пачијег батка :

Пачије месо је само по себи јаког и интензивног укуса, достојног за главно јело. Можда ми се у тренутцима чинило и да је превише интензивног укуса, али чим би уз месо додао куглицу јабуке, укус би се тотално променио, у једно освежавајуће искуство. Равиоле од пачијег батка су заиста биле савршене, тј, можда бих пре рекао да је тесто било савршеног укуса, ни тврдо ни премекано, већ некако баш онако како треба.. А онда би се вратили на пачетину која је споља била хрскава, а унутра мека и софтана.

Уз главно јело, добили смо још једну чашу црвеног вина, 


ROSSO DI MONTALCINO BY CASANOVA DI NERI 2011

Сваке године, од 1. до 5. октобра, виногради јужно од Монталчина у Италији се беру, и почиње процес производње овог изузетног црвеног вина са добрих 14,5% алкохола. Ферментација се одвија у храстовим бурадима и траје просечно 15 месеци, тако да је ова флаша из које смо ми пили таман сазрела довољно да је смлатимо :) Додуше, не цела флаша, али чаша да :) Искрен да будем, мислим да ме ово вино малчице "ударило", одједном сам почео неозбиљно да се понашам, смејем  и довикујем осталим гостима свашта :) Добро, надам се да ми не верујете баш у сваку реч коју пишем, наравно да се мало шалим, само хоћу да кажем да је ово италијанско вино мало јаче и интензивније, али предпостављам да је то и била идеја креативног тима, с обзиром да је и пачетина такође доста јака. Весело!


Коначно, долазимо полако до краја нашег путовања... Као припрема за дезерт долази нам мали "интермецо" у виду тарта од бундеве са сосом од малине и чоколадом. Искрено, мало ме зачудило што је овај пре-дезерт од бундеве.. Укус бундеве на језику ме некако вратио на сам почетак ове приче, на наше прво јело, потаж од бундеве.. За тренутак сам помислио да све креће испочетка, и некако нисам био баш спреман на то :) Чудан осећај, заиста :) Али, стомак је већ говорио "доста" :) Срећом, пре-дезерт је заиста био у два залогаја, и био је једноставно још једна лепа слика за очи. Стомак га није приметио, што је добро :)









Сам крај нашег путовања завршавамо у великом стилу, сомелијер нам доноси дезертно вино 

TOKAJI ASZÚ 5 PUTTONYOS BY CHATEAU DERESZLA 2005

Ово мађарско вино златне боје нас је тотално одушевило! Арома меда и кајсије су изражене, а да би имали представу о чему причам, испричаћу вам причу .. Токајац се добија од касне бербе грожђа, неретко нападнутог племенитом плесни. То је слатко вино настало на врло сличан начин као и сотерн из Бордоа. Производи се од полусувог грожђа које је већ захваћенео племенитом плесни, а грожђе у овом стању зове се асзу (та ознака често стоји на етикетама). Гроздови се потом стављају у дрвене плетене корпе, познатије под именом путтон (капацитета око 20-25 кг) и ту проводе неколико дана. Количина корпи потребна да се напуне бурад (од 136 литара) директно одређује ниво сласти у вину. Токај асзу ессзенциа садржи између 180 и 230 г/л непреврелог шећера. Највећи ниво слаткоће је у токај есзенцији, која има од 500-800 г/л непреврелог шећера. Због тога сматрамо да је ово савршен избор уз десерт јер има своју јачину, и велику слаткоћу. Уз ово вино смо добили


Колач од лиснатог теста са кремом од ваниле и нугата, компотом од дуње и сладоледом од лешника. Само ћу кратко рећи - мало савршенство. Поред колачића стоји мала куглица уваљана у златни прах.. Ваљда да Вас још једном подсети на нешто елитно, нешто врхунско.. Тако леп укус ваниле која вам се топи у устима, а затим гутљај токајца, просто се изгубите у том прелепом осећају и пожелите да имате тај укус у устима и да траје и траје, и траје ... Јак нугат, блага ванила, сладолед.. ммммм заиста, заиста, предиван завршетак ове дивне приче и путовања!








Остаје нам само на крају да се позабавимо општим утиском услуге : Комплетно особље је заиста понос овог хотела - почевши од вратара, преко рецепционара до конобара и сомалијера. Услуга је на завидно високом нивоу, уз изузетно познавање менија. Човек се заиста осети поштованим, посебним, и задовољним. Имамо још доста да обиђемо и напишемо на овом блогу, али тренутно мислим да је ово најбољи ресторан за "фајн дајнинг" у Београду. Иако спада у ред најскупљих ресторана престонице, заиста, кад се све сабере и одузме, апсолутно вреди сваки динар :) Због тога, мој предлог је - поведите Вама драге особе на вечеру, импресионирајте пословног партнера (који воли ову врсту хране), запросите девојку, прославите годишњицу или рођендан - није за сваки дан, али пар пута годишње - обавезно!

Нема коментара:

Постави коментар